Včasih ne potrebujemo posneti videa. Tudi naš glas je močno orodje. Tak primer so avdio lekcije, kjer z glasom vodimo skozi določene procese in tehnike (npr. vizualizacija ali razne terapevtske tehnike). Podoben format so tudi meditacije, kjer glasu običajno dodamo še glasbeno podlago.
Včasih se v spletnih tečajih in programih odločimo za avdio lekcije tudi zaradi hitrejše produkcije. Snemanje avdio lekcij je že zaradi tega, ker se nam ni potrebno “štimati” (postavitev pred (spletno) kamero in osvetlitev, ličenje oz. urejanje zunanjega videza), velikokrat precej lažje. Tak format uporabimo pogosto zlasti v spletnih tečajih, ki so “suportne narave”. Kadar se, na primer, odločimo za obrnjeno učenje (flipped learning), kjer damo udeležencem najprej predelati/preposlušati določene vsebine (in jih torej naredimo “samo” v avdio obliki) in se nato dobimo v živo (klasično ali spletno), kjer opravimo praktični del (delavnica). Ali ko posnamemo dodatne razlage, predavanja … kot dodatek k srečanjem v živo ipd.
Avdio posnetki pa so uporabni tudi za promocijske namene. Eden takih formatov so avdio podkasti oz. avdio predavanja. Podkast v osnovi pomeni “pododdaja”. Preprosto rečeno – gre za serijo posnetkov na določeno tematiko. V preteklosti so bili podkasti pretežno avdio oblike (zadnje čase je dodan še video format – da se vidi osebe, ki govorijo oz. se pogovarjajo, če gre za več oseb). Avdio podkast ima to prednost, da je končni izdelek (končna datoteka) precej manjša (po velikosti podatkov) in tako za poslušalca precej bolj prikladna, saj pri poslušanju preko internet povezave vzame precej manj mobilnih podatkov.
Z vidika promocije je avdio podkast super oblika, saj preko njega lahko lažje in bolj poglobljeno razložimo posamezne koncepte. Ljudje nas tudi bolje “začutijo”, kot če sporočilo predamo samo v pisni obliki. Za spletno izobraževanje pa je pomembno tudi to, da se ljudje tako navadijo na naš glas.
Video vodič najdeš v spletni učilnici ➡️ Tehnični kotiček – v rubriki/modulu Video lekcije in eGradiva. Direkten link ➡️ ScreenPal: kako narediti avdio lekcije, podkaste, meditacije …
V tem video vodiču si pogledamo:
- v kakšni obliki nalagamo videe v spletne učilnice in na Youtube
- kako je z glasbo in avtorskimi pravicami
- kaj je razlika med avdio podlago, avdio vložkom in kako to povežemo z našim glasom/govorom
- praktično te peljem skozi proces, kako posnamemo avdio in kako ga opremimo z glasbo
- preizkusiš lahko dva različna stila snemanja avdio posnetkov in tako lažje najdeš način, ki ti bolj ustreza
Avdio materiale snemamo z orodjem ScreenPal. Za namene vaje lahko uporabiš tudi brezplačno različico. Video vodič lahko uporabiš samostojno – tudi če se še nisi učil snemanja z orodjem ScreenPal, saj pokažem celoten proces od začetka do konca.
Namig: za objavo avdio posnetkov, ki jih nato v video obliki lahko naložiš tudi na Youtube, si poglej še ➡️ Shrani (save as file) ali objavi (share online – na Youtube, ScreenPal, Vimeo) svoj video projekt v spletni učilnici TeHnostavno snemanje in video editiranje.
In še ekstra namig 😉: snemanje avdio lekcij je super začetek, če še nisi začel s snemanjem. Na enostaven način se namreč spoznaš z orodjem za snemanje, hkrati pa že pripraviš en izdelek, ne da bi se ti bilo potrebno ukvarjati s preveč zadevami, ki jih sicer potrebujemo za snemanje video vsebin (spletna kamera, postavitev, osvetlitev, strah pred snemanjem govoreče glave ipd.)